У своїй новій статті для порталу speka.media, Дмитро Попінако розповів про те, що використання російського програмного забезпечення українськими компаніями несе не лише потенційні кіберзагрози, а й призводить до значних економічних втрат.
За оцінками експертів, використання облікових систем та інших програмних рішень російського походження може спричинити втрати, які значно перевищують інвестиції, необхідні для переходу на надійні західні чи українські системи.
Водночас реальність така, що за ці рішення врешті платить як український бізнес, так і суспільство. Але який масштаб цих втрат і що з цим робити?
Приховані втрати від кіберзагроз
За даними Держспецзв’язку, у 2023 році кількість зафіксованих кіберінцидентів в Україні зросла на 62,5%. Загрози стосувались не лише урядових структур чи критичної інфраструктури, а й комерційних підприємств різного профілю. Ймовірно, компанії, які використовують програмне забезпечення російського походження, як-от 1С, BAS, та інші системи управління підприємствами, можуть бути більш вразливими до кібератак, оскільки такий продукт викликає підозри щодо безпеки.
Відомо, що ці системи активно використовується на підприємствах для ведення бухгалтерського, податкового обліку та управління бізнес-процесами, тому є потенційно небезпечними через можливість доступу до чутливих даних. Це може призводити до зупинки діяльності компаній і значних фінансових втрат у той час, як для бізнесу важливо забезпечувати неперервність. Коли порушується безперервність процесів, то припиняється процес отримання прибутку, втрачаються клієнти, які не хочуть мати справу з організаціями, де трапився витік або втрата даних тощо.
Втрати через порушення європейських стандартів
Ще одним аспектом економічних втрат є невідповідність російських облікових систем вимогам Європейського Союзу. Наприклад, регуляції ЄС щодо захисту персональних даних (GDPR) встановлюють жорсткі вимоги до обробки інформації. Компанії, що продовжують використовувати російське ПЗ, у майбутньому можуть стикатися зі штрафами, обмеженнями або юридичними проблемами під час роботи на європейському ринку.
Згідно з оцінками різних аналітиків, невідповідність стандартам ЄС може коштувати українському бізнесу мільйонів доларів щорічно через втрату контрактів, зменшення можливостей виходу на міжнародні ринки та підвищені витрати на адаптацію бізнес-процесів під нові регуляції. Особливо це стосується великих експортерів, які ризикують втратити доступ до ключових ринків.
Репутаційні втрати
Репутаційні втрати стають значним чинником економічних збитків українського бізнесу, що використовує російські ERP-системи. Викриття таких випадків формує у клієнтів та партнерів несприятливе враження про компанію, ставлячи під сумнів її надійність, безпеку даних та відповідальність у виборі програмного забезпечення. Це може призводити до втрати довіри, зменшення кількості замовників і розірвання контрактів із контрагентами, які прагнуть уникнути співпраці з потенційно уразливими до кібератак підприємствами. У результаті бізнес не лише втрачає прибуток, але й змушений інвестувати значні ресурси у відновлення репутації та довіри до бренду.
Витрати на заміну систем
Хоча відмова від російських облікових систем, таких як BAS чи «1С», і перехід на західні альтернативні рішення (наприклад Microsoft Dynamics 365) вимагає певних інвестицій, це можна вважати стратегічним рішенням для зменшення ризиків у майбутньому. Таке вкладення окуповується через зниження ризиків кіберзагроз, зменшення залежності від російських постачальників, а також покращення ефективності управління бізнес-процесами, та можливістю масштабувати підприємство.
Для компаній, які впроваджують ERP системи вперше, краще одразу обирати безпечні, надійні, гнучкі та сучасні рішення, а не російське ПЗ. Таке рішення дозволить уникнути додаткових витрат на міграцію даних і не піддавати бізнес ризикам, пов’язаним із кібербезпекою та санкційними обмеженнями.
Хто платить?
Як показує аналіз, за використання російського програмного забезпечення платить не лише український бізнес, а й уся економіка країни. Підприємства стикаються з високими витратами на відновлення після кіберінцидентів, а також з необхідністю адаптувати свої системи під вимоги міжнародних ринків, що потребує додаткових інвестицій. У довгостроковій перспективі небезпечне програмне забезпечення підриває конкурентоспроможність українських компаній, обмежує їх можливості для виходу на глобальні ринки та зменшує потенціал зростання. Врешті це впливає на економічну стабільність країни та її можливості для інноваційного розвитку.
Шлях до безпеки та стабільності
Рішенням для українських компаній може стати поступовий перехід на ERP-системи, які відповідають міжнародним стандартам безпеки та забезпечують вищий рівень захисту даних.
До повномасштабного вторгнення в Україну загальною практикою було зберігати дані у власних інформаційних середовищах і кожна компанія намагалася самостійно піклуватись за їхню безпеку. Після лютого 2022 року перенесення даних у хмару та за межі територіальних кордонів стало частиною планування стійкості та ефективного управління підприємствами, бо захист, який можуть собі дозволити українські підприємства, не є достатнім перед загрозами кібератак і тим більше від фізичного знищення.
Тому використання хмарних продуктів від глобальних постачальників набуло популярності, бо компанії на кшталт Microsoft вкладають мільярди доларів у побудову стійких центрів обробки інформації. Ступінь їх захисту є найкращим, бо таких інвестицій не можуть собі дозволити «звичайні» компанії. Крім того, деякі постачальники практикують так звану «надлишковість» (redundancy) даних у своїх датацентрах, коли бази даних частинами копіюються в інші датацентри, розташовані в інших місцях на землі. Це дозволяє швидко відновити інформацію, навіть якщо стався землетрус і якийсь центр оброблення інформації «провалився під землю».
Завдяки міграції на сучасні системи український бізнес зможе не лише зменшити ризики, але й отримати впевненість у тому, що їхні інформаційні системи сучасні, надійні і мають конкурентні переваги на міжнародних ринках шляхом збільшення технологічності. Хоча ціна впровадження нових ERP рішень висока, ціна ліквідації наслідків від роботи на російських системах є значно вищою – як для компаній, так і для всієї економіки України.
Оригінал статті: Російське ПЗ vs. Західні ERP: Як уникнути кіберзагроз і економічних втрат